Potornai Attila 

fiatal mezőgazdasági termelő honlapja

MENÜ

Gombatermesztés lépései:

Betelepítés:

Az alapanyag fogadásakor (zsákos, blokkos-préselt komposzt) fontos a hőmérséklet rendszeres ellenőrzése, mivel sokkal aktívabb a III. fázis, mint II. fázisú komposzt. 12 óra alatt akár 5-6 ºC fokot is ké- pes emelkedni a komposzt hőmérséklet. Az elhelyezett komposztot azonnal egalizálni kell. Egalizáláskor ügyelni kell arra, hogy a zsákokban egyforma mennyiségű komposzt legyen vízszintesre igazítva.

Takarás:

Maximum 24 órán belül el kell végezni. Javasolt földvastagság 5-6 cm Korona Tőzeggel, amely igen jó minőségű, a gomba igényeit maximálisan kielégíti. A nagyobb terméshez több víz szükséges, amit a vastagabb takaróföld könnyebben felvesz és megtart. A komposzt hőmérsékletét be kell szabályozni 25-27 ºC körüli értékre vagy fűtéssel, vagy hűtéssel. Nagyon fontos a megfelelő klímaszabályozás.

Lappangás:

A takarás után 1. nap kezdhető az öntözés. A kiadott vízmennyiség 22-28 liter között változik m²-enként. 6, 7 napon keresztül kell feltölteni a takaróföldet vízzel, de figyelembe kell venni a mycélium fejlődését a hőmérsékletet és a takaróföld víztartalmát. Naponta kiadható vízmennyiség 2-6 liter/m². Komposzt hőmérséklet 25-28ºC, páratartalom: 96-98 %, széndioxid szint: 5000-6000 ppm.

Borzolás:

A takarást követő 7-8. napon célszerű elvégezni, mikor a mycélium a takaróföld 2/3-át átszőtte. A termőtestek egyenletes eloszlása érdekében intenzíven borzoljunk, egészen a komposztig. Az elkevert, fellazított takaróföldet egyenletes vastagságban terítsük vissza, de ügyeljünk arra, hogy a felszín egyenletes darabos maradjon. Ez fontos ahhoz, hogy a termőtest kezdemények számára ideális mikroklíma alakulhasson ki. Ebben az időszakban fontos a magas páratartalom 96-98 %. A magas széndioxid szint tartása minimum 6000 ppm legyen ellenkező esetben nem jut fel a mycélium a takaróanyag tetejére, ezért ne adjunk friss levegőt, 3-4 napig. Vigyázni kell azonban arra, hogy a komposzt hőmérséklete 28ºC fölé ne emelkedjen tartósan. Takaróföld beoltása a csiperke mycéliummal CAC-ing: (3-4 nappal korábbi termőre fordítást eredményez.)

Termőre-fordítás:

Optimális ideje, ha a mycélium szálak a takaróföld felszínének 80 %-ában átütöttek a felszínre, elkezdhető a friss levegő adása. A komposzt hőmérsékletét naponta 1,5-2 ºC-kal kell csökkenteni, a levegő hőmérsékletét 18-19 ºC-ra levinni, így ha komposzt 26-28 ºC-ról 5-6 nap alatt hűtjük vissza 20-21 ºC-ra. A visszahűtéssel párhuzamosan a széndioxid szintet 1500-1800 ppm-re kell csökkenteni. A páratartalmat 92-94 %-on tartani a tűfejképződésig. A termőre fordítás sebességével, illetve a széndioxid szint növelésével esetleg csökkentésével érhetjük el az apróbb vagy nagyobb darabosabb gombát.

Termésfejlődés, szedés:

Az öntözés akkor kezdhető amikor a termőtestek 1-1,5 cm átmérőjűek. Intenzíven lehet öntözni, de egyszerre kijuttatott vízmennyiség ne legyen több 1-2 liter/m² . A kijuttatásra kerülő vízmennyiségét befolyásolja a várható termés mennyisége minden várható kg gombára 1 liter öntözővíz javasolt. Öntözés után folyamatos ventilációt biztosítsunk, hogy a termőtestek 2-3 órán belül leszáradjanak, mivel a gombán pangó víz baktériumfoltosodáshoz és minden kórokozó, pókhálós penész (Dactylium dendroides ), mólé fertőzés (Mycogone perniciosa) felszaporodásához vezet. Az öntözést a szedés előtt 2-3 nappal be kell fejezni.

Szedés:

A telepítéstől számított 20-22. napon kezdhető el. (CAC-ing eljárásnál 16-18 nap). A komposzt hő- mérséklet 20-21 ºC legyen, levegő 18-19 ºC a széndioxid 1500-2000 ppm a páratartalom 80-86 % a termőidőszak alatt. Az 1. hullám utolsó napjaiban mikor már a hullám 80-90 % -át leszedtük és a komposzt hőmérséklete megemelkedett 22-25 ºC-ra megkezdhető az öntözés, amely 1-2 nap alatt 10-14 liter/m², 2-3 literes dózisokban adható amíg komposzt aktív. A tűfejképződésnél abba kell hagynunk az öntözést, és csak a 2. hullám borsónagyságánál kezdhetünk újra öntözni. Hasonlóan járjunk el mint az első hullámnál, de figyelembe kell vennünk a takaróföld víztartalmát. A 3. hullámnál már kevesebb vízzel dolgozunk, mint az első kettőnél.

A III. fázisú komposzt nagyobb odafigyelést igényel a szedés alatt is, mivel az átszövetett komposzt terméshozama várhatóan 20 %-kal magasabb a II. fázishoz képest. Az első osztályú gombák aránya nő, de ez a termesztőtől nagyobb előrelátást, jobb munkatervezést és odafigyelést követel meg.

forrás: www.koronagomba.hu

Asztali nézet